Επικοινωνία μέσω skype με Κύπρο ? Αδελφοποίηση Σχολείων

Στο πλαίσιο του Διεθνούς Περιβαλλοντικού Δικτύου «Οικολογικά Σχολεία» η Περιβαλλοντική Επιτροπή του 12ου Δημοτικού Σχολείου Αγρινίου , ήρθε σε πρώτη επικοινωνία , την Τρίτη 14 Μαρτίου 2017 και ώρα 10:30, με το 3ο Δημοτικό Σχολείου Πάφου της Κύπρου. Η επικοινωνία έγινε στο εργαστήριο Πληροφορικής με την στήριξη του εκπαιδευτικού Κώστα Μέντζου και ήταν απόλυτα επιτυχημένη.

Οι μαθητές μίλησαν για το Σχολείο τους,  το πρόγραμμα σπουδών του Σχολείου τους, ,τα μαθήματά τους , την πόλη τους , την ιστορία, την γεωγραφία  και τον πολιτισμό του τόπου τους , τα προϊόντα του τόπου τους καθώς και για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση .Επίσης διάβασαν και τον Οικοκώδικα Περιβαλλοντικής Συμπεριφοράς των δύο Σχολείων.

Όλοι περιμένουν τώρα την επόμενη επικοινωνία με την Πάφο που θα γίνει στις αρχές  του Απρίλη και θα μιλήσουμε για τις Περιβαλλοντικές Δράσεις των δύο Σχολείων.