Σχολικοί Αγώνες Μπάσκετ

Το Σχολείο μας συμμετείχε στους Σχολικούς Αγώνες Μπάσκετ που πραγματοποιήθηκαν στις 17-12-2014 στο Κλειστό Γυμναστήριο του Δημοτικού Σταδίου Αγρινίου.

Και οι 2 Ομάδες μας  ,τόσο των Αγοριών όσο και των Κοριτσιών πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση.

Σκοπός των Σχολικών Αγώνων ήταν το «Ευ Αγωνίζεσθε» η ανάπτυξη υγιούς αθλητικού πνεύματος και η καλλιέργεια της σωστής αθλητικής συμπεριφοράς, και μέσα σε αυτό το πλαίσιο δεν υπήρχαν νικητές και ηττημένοι.

Όλοι ήταν Νικητές με τη Συμμετοχή τους στους Αγώνες. Ο αγώνας δεν είναι αυτοσκοπός αλλά μέσο για αυτοβελτίωση που προετοιμάζει τον αυριανό πολίτη να ενεργεί με παρόμοιο έντιμο τρόπο, στον μεγάλο αγώνα της Ζωής , όπου οι επιτυχίες και οι αποτυχίες εναλλάσσονται με την ίδια νομοτέλεια.

Για την ιστορία αναφέρουμε ότι οι Ομάδες Μπάσκετ του Σχολείου μας  είχαν 4 νίκες και 1 ήττα.